وبلاگ

نت های زینت در گیتار

نت های زینت به شکل نت های کوچکی ، چسبیده به نت اصلی رسم می گردند و کاربرد آنها زینت بخشیدن به ملودی اصلی است.

مدت زمانی که این نت ها اشغال می کنند بسیار کوتاه است و این ارزش زمانی اندک را از نت اصلی که به آن چسبیده اند ، دریافت می دارند . نت های زینت بسیار سریع و با استفاده از تکنیک لگاتو اجرا می شوند .

نت های زینت دارای اشکال متفاوتی هستند که در شمار علائم اختصاری محسوب می شوند .

در زیر به نگارش این علائم و طرز اجرای آنها می پردازیم .

آپوژیاتورا (پیشا) Appoggiatura

پیشا ، نت کوچکی است که به وسیله ی خط اتصال کوچکی به نت اصلی متصل است . اگر بالاتر از نت اصلی باشد ، پیشای فوقانی و چنانچه پایین تر از آن باشد ، پیشای تحتانی نام دارد. ارزش زمانی این نت در میزان های ساده ، نصف ارزش نت اصلی و در میزان های ترکیبی ، دو سوم آن است .

 

نت های زینتی

چنانچه آپوژیاتورا به نتی که با خط اتحاد به نت اصلی دیگری متصل است ، بپیوندد ، به اندازه ی دیرند نت اصلی کشیده خواهد شد .

آچیاکاتورا ( پیشای کوتاه ) Acciacatura

آچیاکاتورا نت کوچکی است که معمولاً به شکل یک نت چنگ ( که خط موربی پرچم آن را قطع کرده است ) قبل از نت اصلی قرار می گیرد . گاهی دو یا چند نت دولاچنگ کوچک نیز به همین منظور به کار می رود که اولی ، پیشای مضاعف و دومی پیشای کوتاه سه تایی نام دارد. این پیشا نیز ممکن است تحتانی یا فوقانی باشد .

 

 

 

گزش Mordant

گزش به دو نوع فوقانی و تحتانی تقسیم می شود .

گزش فوقانی نت اصلی را یک نت به بالا می برد و سریع به جای خود باز می گرداند . چنانچه علامت تغییر دهنده ای در بالای آن باشد ، نت بالاتر با استفاده از همان علامت اجرا می شود .

 

گزش تحتانی نت اصلی را یک نت به پایین می برد و سریع به جای اصلی خود باز می گرداند . چنانچه علامت تغییر دهنده ای در بالای آن باشد ، نت پایین تر با استفاده از همان علامت اجرا می شود .

 

اکو Echo

اگر بین دو نت از دو سیم مختلف ، خط اتصال قرار گیرد ، این لگاتو با تکنیک اکو اجرا می شود .

در تکنیک اکو ، نت اول اجرا می شود و سپس توسط یکی از انگشتان دست چپ با شدت به نت دوم روی سیم بعدی ضربه می زنیم و فرود می آییم .

صدای حاصل از این سیم ( بدون این که با دست راست ضربه ای زده باشیم ) اکو نامیده می شود .

توجه : این تکنیک در دوره ی کارولی مرسوم بود و اکنون مورد استفاده ی چندانی ندارد .

 

گروپتو ( قلاب ) Gruppetto 

قلاب علامتی است که بالای یک نت و یا بین دو نت قرار می گیرد و باعث می شود گروه کوتاهی از نت ها ، متشکل از نت های بالایی ، پایینی و خود نت اصلی ، به طرز زیبایی نت اصلی را زینت بخشند .

 

تریل ( غلت ) Trill 

تریل علامتی است که با قرار گرفتن آن روی یک نت ، حرکت سریعی بین نت اصلی و نت بالایی متصل به آن به طور متناوب و به اندازه ی طول زمانی نت اصلی به وجود می آید .

تعداد تکرار نت تریل شده ، به کشش زمانی نت و نیز متن موسیقایی بستگی دارد .

تریل تا قبل از دوران کلاسیک از نت بالاتر آغاز می شود .

 

 

اما اگر آهنگساز بخواهد تریل از نت بالاتر آغاز شود ، نت بالاتر را به صورت نت کوچکی پیش از نت اصلی می نویسد .

 

 

 

 

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری:

3 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام ممنون از گروه خوبتون. یه سوال داشتم. توی گیتار فلامنکو یه جور لگاتویی میزنن که یه رنگ خاصی داره معمولا با انگشت چهار محکم سریع میکوبن به سیم یه صدای زینت داره ولی لگاتو نیست انگار ممنون میشم اسم این تکنیکو بگید؟

    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

2 + 1 =